Українське державне проектне
 лісовпорядне виробниче об'єднання
 ВО "УКРДЕРЖЛІСПРОЕКТ"
 

Сертифікат якості від швейцарського інституту

22/09/2010

     ”Наш співрозмовник — генеральний директор виробничого обєднання «Укдержліспроект» Володимир ГУЛЬЧАК

     —  Володимире Петровичу, ліс справедливо називають храмом природи.

     —  Це справді так. Він є національним багатством, а у зв‘язку з техногенним забрудненням довкілля його роль у сучасному світі невпинно зростає.

     Достатньо назвати водоохоронне, захисне, рекреаційно-оздоровче, виховне значення лісу, а також забезпечення суспільних потреб в деревині та інших лісових ресурсах.

     Нині в лісовій галузі впроваджується інвестиційно-іноваційна модель розвитку, модернізація всіх напрямків діяльності та господарювання. Здійснюється поступовий перехід до державно-приватної форми партнерства; бізнес залучається до частини лісогосподарських робіт та впровадження окремих інвестиційних проектів.

     В останні роки впроваджуються наукові засади сталого (невиснажливого) ведення лісового господарства, яке передбачає екологічно орієнтоване, соціально прийнятне та економічно життєздатне його ведення. Реальних перспектив набуває природоохоронне лісівництво — система ведення господарства, за якої постійно існує лісовий покрив, відновлення йде природним шляхом, тим самим підвищуються біологічна стійкість та захисна роль лісу, а користування проводиться на рівні річного приросту.

     —  Виробниче об‘єднання «Укрдержліспроект», яке Ви маєте честь очолювати, має давню історію.

     —  Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об‘єднання вже більше шістдесяти років знаходиться в Ірпені. До структурного об‘єднання входить п‘ять лісовпорядних експедицій, три з яких розташовані в Ірпені, інші — у Львові та Харкові із загальною чисельністю більше п‘ятисот працівників.

     Через лісовпорядне проектування значною мірою здійснюється впровадження нових підходів до ведення лісового господарства. У нас створені і підтримуються в актуальному стані електронні повидільні таксаційна й картографічна бази даних на всі ліси, підпорядковані Держкомлісгоспу України, а також більшої частини лісів Мінагрополітики, Мінприроди, Міноборони та інших лісокористувачів (близько 3 млн. виділів).

     ВО «Укрдержліспроект» — єдина в Україні організація, яка регулярно здійснює інвентаризацію лісового фонду, визначає науково-обґрунтовані норми заготівлі деревини та використання інших лісових ресурсів, встановлює обсяги робіт з відновлення лісів, охорони від пожеж, захисту від шкідників і хвороб. Використовуючи сучасні комп‘ютерні технології, на основі натурного обстеження лісів спеціалісти об‘єднання складають проекти організації і розвитку лісового господарства, лісогосподарських підприємств, видають документацію з детальною характеристикою лісового фонду, різноманітні планово-картографічні матеріали, що служить основою виробничої діяльності кожного лісогосподарського підприємства на десятирічний період. Лісовпорядники є очікуваними і бажаними в лісгоспах і лісництвах. Адже належно виконана таксація лісу (від лат. taxatio — оцінка), правильно призначені господарські заходи є запорукою успішної діяльності.

     —  Головними фахівцями лісовпорядкування були і залишаються таксатори?

     —  Це представники доволі рідкісної, нелегкої, можна сказати романтичної професії. Таксатори є першопрохідниками найвіддаленіших лісових урочищ, вони мають обійти всі насадження, визначити і детально описати його характеристику: породний склад, вік, висоту, діаметр, повноту, запас деревостану, бонітет і стан насадження, запроектувати відповідні господарські заходи та ін. В Україні налічується біля трьохсот інженерів-таксаторів.

     Інженери-таксатори — основний елітний склад лісовпорядних експедицій, і жодні сучасні технології не здатні повною мірою замінити їхні досвід, знання та необхідність своїми ногами пройти та описати кожну лісову ділянку. Навіть приказка склалася: таксатора (як і вовка) ноги годують. Нелегка його робота — відірваність від дому, праця в спеку, холод, дощ, сніг, в усіх природних зонах: Карпати, Полісся, Лісостеп, Степ, Крим — географія всієї України, вивчена не за підручниками. Своє професійне свято більшість таксаторів будуть відзначати далеко від дому.

     —        Нам відомо, що нещодавно об‘єднання отримало міжнародний сертифікат якості.

     —        Структурні підрозділи ВО «Укрдержліспроект» забезпечені сучасною комп‘ютерною технікою та обладнанням, у лісовпорядкування активно впроваджуються геоінформаційні технології, здійснюється обмін міжнародним досвідом. Інженерно-технічні працівники беруть участь в ряді міжнародних проектів розвитку лісового господарства. Нещодавно об‘єднання отримало міжнародний сертифікат якості, виданий швейцарським Інститутом стандартів якості SIQS за відповідність якості продукції/послуг світовим стандартам.

     Поряд із цим є й проблеми, а найперша — соціальне питання, відсутність житла, в зв‘язку з чим не вистачає спеціалістів для виконання планової виробничої програми, особливо фахівців, що виконують лісовпорядні роботи в лісі з виїздом у тривалі відрядження. Проте з‘явилася надія на поступове вирішення цього питання. 21 серпня цього року поблизу м. Ірпеня за участю голови Держкомлісгоспу М.Шершуна та представників місцевої влади відбулася урочиста процедура закладання капсули під майбутні будинки котеджного типу для працівників лісового господарства.

     Щиро вітаю вас з Днем працівника лісу, бажаю міцного здоров‘я, сімейного затишку, щастя і добра. Нехай ваша нелегка праця знайде гідне пошанування, а її плоди з вдячністю оцінять нащадки.”

 

      Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ