Українське державне проектне
 лісовпорядне виробниче об'єднання
 ВО "УКРДЕРЖЛІСПРОЕКТ"
 

Державний керівник року

29/01/2010

Довідка: Народився на Вінниччині, у с. Слобода Ялтушківська, у 1953 році. Із династії лісівників. Пройшов шлях від техніка, помічника таксатора до начальника лісовпорядної партії. У1992 році працював заступником гендиректора Київського територіального лісопромислового об`єднання при Міністерстві оборони. У 2004 році повернувся у ВО «Укрдержліспроект», яке і очолив два роки тому. Одружений, має двох синів, які успадкували батькову справу. Захоплювався полюванням, нині — любить подорожувати. Побував у багатьох країнах: Польщі, Швейцарії, Болгарії, Турцїї, Румунії.

Володимире Петровичу, чим сьогодні живе підприємство?
— Цього року оргкомітет Національного бізнес-рейтингу присудив ВО «Укрдержліспроект» пяте почесне місце за критерієм «Обсяг реалізованої продукції». Сьогодні ВО «Укрдержліспроект» — це потужне підприємство, яке включає в себе управлінський апарат, 43 таксаторські партії у складі Української, Київської, Комплексної, Харківської та Львівської лісовпорядних експедицій. Має два центри: інформаційно-обчислювальний та національної інвентаризації лісів, автогосподарство, лабораторію, житлово-комунальне господарство та дитячий садок, які передані на баланс міста. Основні напрямки діяльності: інвентаризація, планування, організація управління лісами. Виробниче об`єднання бере участь в українсько-швейцарському проекті, мета якого максимально наблизити ведення лісового господарства до запитів громади (у радянські часи це була планова робота, розрахована на 10 років, а тому тоді не враховувалася думка громадськості і це було явним недоліком); у чесько-українському проекті «Техінліс-2» з впровадженням геоінформаційних систем, який дасть змогу значно скоротити час на обробку матеріалів та збільшити обсяг робіт. Сьогодні проводиться пілотний експеримент з впровадження ГІС у Рівненській області. У нас створена велика база даних, яка, на жаль, не використовується повною мірою. Зараз відпрацьовуємо схеми доступу до бази даних по всій Україні, бо, наприклад, є інформація, яку не можна розкривати і вона складає державну таємницю. Плануємо, що цю розробку закінчимо до кінця цього року.
Напевно, найважливішим здобутком підприємства залишається збереження кадрового потенціалу висококваліфікованих працівників, нині на підприємстві працює 487 чоловік, із них 230 інженерів-таксаторів. Професія таксатора унікальна навіть у лісовому господарстві, оскільки вони справедливо формують еліту серед спеціалістів лісової галузі.
— Що є найбільшою проблемою?
— Проблемою №1 є відсутність житла. З часу проголошення Незалежності України ми не побудували жодного будинку, хоча до цього часу дуже активно працювали у цьому напрямку. В Ірпені навіть є цілі мікрорайони, побудовані нами. Проблемою №2 є неповне фінансування бюджетної програми (профінансовано десь на 80%), яке використано, в основному, на заробітну плату працівникам галузі, а от на все інше — одяг, канцтовари тощо, заробляємо самостійно: укладаємо додаткові договори, шукаємо нові шляхи розвитку.
— Криза суттєво позначилася на роботі підприємства?
— Відбулося незначне скорочення (ми скоротили вахтерів, замість них встановили камери відеоспостереження), а також за рахунок тих професій, які нам нагально не потрібні. Хоча є ціла низка вакантних професій (робітничих), які не затребувані через низьку зарплату — це столяри, маляри-штукатури. Інша проблема: виробниче об`єднання продовжує освоювати нові професії, пов`язані з комп`ютерними технологіями, програмним забезпеченням, а тому велика потреба у програмістах, спеціалістах геоінформаційних систем (за ними — майбутнє). Але, на жаль, їх також ми не можемо знайти через низькі зарплати (близько 2 тис. грн., у той час, коли приватні структури можуть запропонувати 5-6 тис. грн.).
— Традиційне запитання: які плани на майбутнє?
— Хочемо здійснити дуже потрібний і вкрай важливий проект — аерозйомку всієї території України. Сьогодні «Укрдержліспроект» продовжує працювати над такими завданнями: проектне забезпечення державної програми «Ліси України» на період 2002-2015 року; реалізація Концептуальної програми розвитку лісовпорядкування до 2010 року; проведенням науково-дослідних робіт, спрямованих на збереження і посилення позитивного впливу на навколишнє середовище. Дбаючи про розвиток лісового господарства, лісівники ВО «Укрдержліспроект» активно впроваджують новітні природозберігаючі технології. У середньому лісовпорядних робіт у рік ми проводимо на площі один мільйон гектарів.
Цього року приступили до проведення державної інвентаризації лісів; завдяки цьому матимемо можливість інвентаризувати весь лісовий фонд України. Сьогодні ведуться експериментальні роботи у Сумській та Івано-Франківській областях. Також планується проведення семінару по інвентаризації лісів із залученням всіх профільних відомств. Було прийняте відповідне рішення уряду, щоб ця робота проводилася на державному рівні і сьогодні йдеться про фінансування цієї програми. Поки що такої системи по інвентаризації всього лісового фонду немає. І ті ліси, що знаходяться у відомствах селищних та міських рад, приватних господарствах, — повністю не обліковані: держава про них не має відомостей і ми не знаємо, у якому вони стані. А це потрібно вирішувати сьогодні, щоб не втратити лісові насадження.
Ніна КОСТЕНКО (Ірпінський вісник  № 38)